Drop Down Menu
TRAFO

 

ELEKTRİK / TRAFO

 

                Sitemiz elektrik sistemi  neredeyse yıllardır sorunlar üretme konusunda lider.  Önce ön ödemeli sistem ve sistemin kötüye kullanımından kaynaklanan zarar, sonra normal fiyattan daha pahalıya satın almak zorunda bırakıldığımız kilowatt saat ücreti, daha sonra yaşlı jeneratörümüzün iş yapma kabiliyetinin günden güne yok olması ve işletmesi siteye ait trafo merkezimizin içindeki ‘dere’nin yol açtığı inanılmaz masraflar.

                Önceki yazımda trafo için bayramdan hemen sonra tadilat planladığımızı yazmıştım. Siparişini bayram öncesi verdiğimiz akım trafoları henüz kargodan çıkmadan trafomuzda büyük bir patlama yaşandı. Felaket gerçekleşmek için bizi beklemedi yani.

                8 saat süren çalışma ile arıza giderildi.
Trafo binasında gerçekleşen bütün arızaların, içeride bulunan su kaynağının yüksek ısı ile buharlaşıp ‘bara’lara, akım trafolarına, izolatörlere yapışması sonucu oluştuğu ortadayken bunu önlemek için hiçbir şey yapılmamış olduğunu gördük. Bina içinde kablo kanalı olarak açılmış alandan suyun akışını kolaylaştırmak için bina duvarında bir delik açılması hariç hiçbir şey yapılmamıştı.

                Ağustosta yaptığımız bakım esnasında durumu bizde tespit ettik. İçerideki nemi azaltmak için bir klima satın alarak binaya monte ettik. Nem sorunu bu şekilde çözülmüş oldu. Ama yıllardır devam eden nemin yarattığı sorunlar ortadan kalkmadı.
                Yine Eylül ayında planladığımız, derenaj veya suyun dışarıda toplanabileceği kuyu şeklinde özetlenebilecek iki projemizden mühendislerce destek gören kuyu tekniği olunca, kuyu inşasını tamamladık. Şimdi suyu dışarı alabilmek için Tedaş yetkililerinin gelerek binayı açmasını bekliyoruz.
               

Bundan böyle nem kaynaklı sorunlar yaşamayacağız. Su ve elektriğin bir arada olduğu bu tüyler ürpertici durumu da ortadan kaldırmış olacağız.

                Trafo veya besleyici sistemlerde oluşan arızalar ve hasarlar maliyeti yüksek işlerden biri. Günümüze kadar düzenli bakım dışında bir işlem yapılmamış olan sistem çökmek üzereyken yönetimimiz tarafından yapılan ve yaptırılan müdahalelerle ve şimdilik kaydıyla normale döndü.

                Suyu dışarı almak için gerçekleştirdiğimiz projenin maliyeti ise komik olacak miktarda küçük. Sadece 160 TL. bu düşük bedelli işin daha önce yapılmamış olması ‘paramız yoktu’ şeklinde açıklanamaz.

                Dışarı aldığımız suyu bir depoda toplayarak sulama işlerinde kullanmak yeni sorumluluğumuzdur. Temiz suya ihtiyacın hergün arttığı dünyamızda israftan uzak durmak gerekmez mi?

                2016 da bambaşka bir Flamingo 7 de bir araya gelmek dileğiyle.

                                                                              Handan ÖZKUL   -