Drop Down Menu
ASANSÖR REVİZYONLARI HAKKINDA

 

SEVGİLİ KOMŞULARIM

5 Kasım 2011 tarihli 28106 sayılı Resmi Gazete de Asansör bakım ve işletme yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik hükümlerince can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla asansörlerin yılda en az bir kez A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından kontrol edilmesi şart koşulmuştur.

Yıllık kontrol sonucunda raporda, asansörün çalışmasında bir tehlike söz konusu ise güvenlik sağlanana kadar asansörün çalışmasına izin verilmeyecektir

Asansör,  uçak tren ve diğer tüm araçlardan  daha güvenlidir. Ancak yine de asansörlerde ciddi hayat kayıpları bulunmaktadır. Eğer hayatınızı bir asansöre emanet etmişseniz onun düşmesini beklemezsiniz, bu yüzden eski asansörlerin iyileştirilmesi gereklidir. Eğer güvenli olmayan bir asansör kullanıyor isek, risk altında bulunuruz.

Bir asansördeki 74 riski açıklayan ve bu riskleri ortadan kaldıran Avrupa standartlarında yeni bir tüzük açıklanmıştır. Asansör kapıları bir tekerlekli sandalyenin girip çıkacağı genişlikte olmalıdır. Görme özürlü bir kişinin kabine güvenli bir şekilde yer alması için, bazı önlemlerin kesinlikle alınması gereklidir.

  74 riski içeren EN 8180 analizini yapmakta ve insanların can güvenliği için tüm sorumluluğu yerine getirmektedir.

         Bu bilgilerin ışığı altında asansörlerimiz hakkında sizlerin de onay vereceği büyük bir tadilata gitmek zorunda kalabiliriz.

         2011 yılından beri kademeli olarak uygulanmaya başlanan standartlarda tam uyum tarihi yaklaştı.

 27 Temmuz 2015 günü yapılan kontrollerde 48 asansörümüzün tamamı kırmızı etiketlenerek kullanıma kapatıldı. Ancak nedendir ve kimin emriyle bilinmez, bu etiketler sökülerek alttaki yeşil etiketin görünür kalmaya devamı sağlandı. 

         Eski standartların tanımladığı (TS 10922) sorumluluklarımızla ilgili tadilatlar için ortaya 200-250.000 TL tutarlı bir fatura çıkacağı kesinleşti.

         Mersin – Adana – Silifke hattında pek çok firmaya asansör raporlarını ulaştırdık. İhale için ilan ettiğimiz tarihte herhangi bir fiyat teklifi gelmedi. İhaleyi Kasım ayında tekrarlayacağız.

         Takdir edersiniz ki bütçemiz bu kadar yüksek bir tadilatı tamamlayacak büyüklükte değil, hatta kelimenin gerçek anlamıyla bütçemizde zorunlu giderlerin dışında 5 kuruş yok.

         Bilgilenmeniz için sitemizin 2016 tahmini bütçesi 717.000 TL. (eski yöneticiler tarafından hazırlandı) Aidat gelirlerimizin toplamı ise 672.000 TL. sözün kısası önümüzdeki yıla da 45.000 TL eksikle başlayacağız.

Bu konuya bütçe ile ilgili yazımda geniş bir şekilde yer ayıracağım.

         Asansör tadilatıyla ilgili olarak 3 Ekim tarihli ihalemizde fiyat öneren olmadı. Yeni ihale tarihimiz 4 Kasım 2015.

         Bu tadilatı tamamlayabilirsek 2017 yılında tahminen 300.000 TL tutarlı yeni bir revizyon planı gelecek. (özürlülerle ilgili standart)

         Bu tadilatı tamamlayabilirsek 2018 yılında tahminen 350.000 TL tutarlı yeni bir revizyon planı gelecek. (panolarla ilgili standart)

         Bu tadilatı tamamlayabilirsek 2019 yılında tahminen 480.000 TL tutarlı yeni bir revizyon planı gelecek. (makinelerle ilgili standart)

Toplamda 1.300.000 TL lik bir iş yapılacağı halde asansör kabinlerini yenileyemediğimiz için üyelerimiz bu alt yapı yatırımlarını fark etmeyecek bile.

Bilim,Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı eğer uyum sürecinin bitiş tarihini uzatmaz ise bu giderler, yapılmak zorunda olan masraflar olarak önümüzdeki yılların bütçelerini zorlayacak.

         Yazdığım işlerle ilgili olarak TMMOB (Muayene işletmesi İzmir) yazışmalar yaptık. Mersin şubesine bilhassa giderek yüzyüze bir görüşme yaptık. Bakanlığın Mersin İl Müdürlüğü nü ziyaret ederek bilgi alış verişinde bulunduk.

         Benzer şikayetlerin artmakta olduğunu söylediler. Bu durumun TMMOB ve Bakanlığın gündeminde olduğu zaman kısıtlamasının uzatılma “ihtimali”nden söz ettiler.

         Sürenin uzaması problemin çözümü değildir. Sadece biraz daha zaman kazanmış olacağız. Sorunumuzun kesin çözümü olabilir mi diye tek ve büyük asansör yapmayı (böylece bakım masraflarını da 48 asansörden den 24 e düşürmeyi) önerdik. 10 kattan yüksek binalarda iki asansör şartı olduğundan gerçekleşmesinin imkansız olduğu anlaşıldı…

         Sorun nasıl çözülecek:

ilk etapta bu yıla ait revizyonları yapmak zorundayız. Gelecek yıllara ait çözümler için de Ocak ayında yapılacak Temsilciler Kuruluna alternatifli çözüm planlarımızı sunmayı programladık. Bu amaçla Kasım ayında yapacağımız ihaleye katılım olmasını bekliyoruz.

         Bu günlerde asansör revizyonundan ayrı olarak planladığımız ve TMMOB raporlarında söz edilen Hande blok asansör kapılarını boyama işini ihale ettik. Kapılardaki paslı yüzeyler temizlendi, boyandı.

Boya işini ayrı planladık çünkü; vakit alan bir iş ve diğer çalışmalarla bir arada yapılması başka sorunlara neden olabilirdi.

         Sevgili Komşularım, karşı karşıya kaldığımız sorunların ufak bir bölümünü teşkil eden ASANSÖR hakkında bildiklerimizi ve yapmak istediklerimizi özetledim. Önümüzdeki hafta yeni bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Unutmayın sorunlar çözülmek için var.

         Ne yaptığımızı- Kaç paraya yaptığımızı – Nasıl yaptığımızı takip edin.

SAYGILARIMIZLA

       -