Drop Down Menu
ÇATILARIMIZ

 

 

                Bütün bloklarda çatı izolasyon işlerinin yapılması zorunluluk arz etmektedir.

Geçtiğimiz yıl yapıldığı söylenen çatı izolasyonlarının da yenilenmesi gerekmektedir. Garanti süresi içinde olduğu anlaşılan işlemler için imalatçı firma aranmış siteye gelmesi sağlanmıştır. Ancak imalatçı dairelerin içinden tespit yapması gerektiğini söyleyince incelemenin imkansızlığı ortaya çıktı. Çünkü ev sahipleri evlerinde bulunamadı.
Projede kullanılan malzeme incelendiğinde amaca uygun olmadığı teknik olarak yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Sözleşmenin kullanılan malzemeyi doğruladığı ancak malzeme seçiminin yanlış olduğu belirlenmiştir.

                Göreve geldiğimizde 3 konut çatısında yaptığımız uygulamanın (polisan ürünü)doğru sonuç verdiğini gördük. Flamingo 10 sitesinde aynı uygulamanın yıllardır var olduğunu bildiğimizden sonucun istenen nitelikler için yeterli olduğunu düşünüyoruz. Ancak yaşlanma ve UV reaksiyonlarının kesinlik verdiğini söylemek için henüz yeterli zamanın geçmediğine inandık. Bununla birlikte KALE  yapı kimyasallarına Hande blok çatısında “demo” uygulama yaptırdık. Sonucun memnuniyet verici olduğu anlaşıldı.

                Weber yapı kimyasalları inceleme yaptı. Fiyat teklifleri henüz elimize ulaşmadı.

Sayın Tezcan Günay’ın (eski yöneticimiz) Sika yapı kimyasallarından aldığı teklifler Euro cinsi olarak alındığından ikinci kez teklif, almadan olduğu gibi fiyatlandırıldı.

 Binalarımızın çatı izolasyon işi iki farklı yaklaşımla çözülebilir.

1.       Tüm enerjiler ve çanak antenler kaldırılarak zemin tamiratları ve izolasyon yapıldıktan sonra zemine  yerleştirilen traversler üzerine enerjilerin montajı. (ideal çözüm) bu durumda pek çok enerji zarar göreceğinden hesaplanan maliyet ile imalat arasında büyük farklar doğacaktır.

2.       Ekonomik gibi görünen (flamingo 10 da da uygulanmış) “polisan çatı” ürünü ile imalat yapmak. Bu durumda  Polisan firmasının 3 yıllık garantisi alınmış olacaktır. İmalat 1 kat astar 2 kat izolasyon malzemesi olarak yapılacaktır.

2 a) Kale markası ile iki farklı ürün teklifi yapılmıştır. Demosu yapılan elasticool adlı kimyasal UV dayanımı olan ve en az 5 yıl ömürlü bir malzeme olarak tanıtıldı. Elastikor adlı malzeme ise çimento bazlı bir ürün olmasına rağmen çatı izolasyonlarında önemli bir malzeme olarak tanıtıldı.

Herhangi bir uygulamaya karar verildiğinde enerjilere su taşıyan veya enerjilerden su sağlayan boruların kaldırılması işin hızla tamamlanabilmesi için şarttır. Bu kaldırma esnasında ortaya çıkacak maliyetin ne kadar olacağı hesaplamalara dahil edilmemiştir.

Her ürün için ortaya çıkan bütçelerin farklılığı iş tercihinin genel kurulca yapılmasını şart koşmaktadır. İş bütçeleri 90.000 le 940.000 Tl arsında değişmektedir. Teklifler üzerinde yapılan hesaplamalar aşağıdadır

.KALE ELASTİCOOL  (BÜTÜN BİNALAR) 370.000 TL (parepet ve asansör binaları dahil)

ELASTİCOR                                                     237.000 TL

POLİSAN ÇATI                                                   50.000 TL + 40.000 TL İŞÇİLİK

SİKALASTİK 560                                            315.000 TL

SİKA LİKİT PLASTİK                                      385.000 TL

SÜRME POLİÜRETAN                                 595.000 TL

POLYUREA                                                    700.000 TL

GÜNEŞ ENERJİLERİ SÖK-TAK                 240.000 TL   -