Drop Down Menu
küçük bir alanda rekreasyon

 

Merhaba,

            İnternet sitemizi takip edenler bir süredir yazmadığımızın farkındadır. Sukunluğumuz  işler bittiğinden değil, bitiremediğimizdendir.

            Daha önce söz ettiğimiz gibi, depomuzdaki bozulmaya yüz tutmuş boyalarla harmanlayarak ürettiğimiz boya ile bir bloğun merdiven sahanlıklarını boyadık. Zeminden 13. Kata kadar . Şimdi Çiğdem blokta işe başladık. Fotoğraflarda önceki ve şimdiki halini görüyorsunuz.

            Jeneratör binasının arka tarafında ne olduğunu çoğunuz bilmez. Orası moloz ve artıkların toplandığı terk edilmiş alan olarak durmaktaydı.

            Alanı temizledik. Su depomuzu burada konuşlandırdık. Ortaya çıkan alanı betonladık. (zaten toprak yoktu) Orada bulunan 3 okaliptus ağacının çevresini oturma yeri olarak düzenledik. Ve binanın arka yüzüne 2 metre uzunluğunda ‘yüksek barbekü’ yaptık.

            Bildiğiniz gibi konutlarda bulunan barbeküleri kullanma imkanımız yok. Ve hepimiz barbekü yapacağımız bir yere hasretiz. Barbekü ihtiyacımızı karşılamak için düzenlediğimiz bu alan hoşunuza gidecektir.

            Yapılanı eleştirmek için sırada bekleyenlerden ilk şikayet geldi. ‘Trafonun arkasında bu iş yapılmazmış.’ Oysa bu güne kadar varlığından bile haberi olmadığı mezbelenin rehabilite edildiğini ve ancak bu haliyle fark edebildiğini bile düşünmemiştir. Oturma ve barbekü alanındaki tek sorun jeneratörün gürültüsüdür. Yıl boyunca sayılı çalışan makinenin yaratacağı olumsuz etki elbette göz ardı edilemez. Ama kullanımı engelleyecek kadar da önem arz etmez.
Trafodan kaynaklanan bir olumsuzluk konu edilemez çünkü kullandığımız alana yönelik trafoya ait hiçbir hücre yoktur. Binanın gereksiz olarak boyutlarını arttıran boş hücreler bu yönde yer alır. Ana trafo binanın ön yüzeyindedir. Şehir merkezlerindeki trafoların nasıl sokak içinde yer aldığını da hatırlamak gerekir.

MALİYET: Yine kadrolu elemanlarımızın özverili çalışmalarıyla işçilik maliyeti çıkarmadık. Tuğla, çimento, kaplama malzemesi ile bir miktar boya dışında para harcamadık. Toplam maliyet bin lirayı bulmadı bile. En az 2,5 m3 kereste kullandığımızı düşündüğümüzde maliyetin ne kadar küçük olduğunu anlayacaksınız.

MALZEME

TUTARI TL

briket

150

çimento

150

seramik yapıştırıcı

60

ateş tuğla kaplama

240

derz boyası, boya

40

vidalar

45

demir profil ızgara

50

ızgara (2 metre)

 

marangoz

50

 

Maliyeti düşüren etkenler ise; depolarımızda bulduğumuz ve yılların yorgunu ‘cam seramikler’ kaplama yapmamız gerek alanın çoğunu kapladı. Yine depolarımızda bulduğumuz, yıllar önce iskele yapımı için kullanılmış ancak, iskele 1 gecede kırılıp dağılınca bulunan parçalar toplanılmış ve depolarda terk edilmişti. Kerestelerin işe yararlarıyla oturma yerlerini düzenledik. Yaklaşık 40 kişinin oturabileceği kapasiteye de ulaştık.

 

Erguvan blok sığınağında inşa ettiğimiz tuvalet tamamlandı. Bundan sonra hem acil ihtiyaçlara hem de temizlik personelinin ihtiyaçlarına cevap verecek temiz ve yeterli bir yer olacak.

KIŞ’LIK diye adlandırdığımız mekanın ve tuvaletin bütün su ihtiyacı kurduğumuz depodan sağlanacak. Temizlik işçileri de ihtiyaç duydukları suyu depodan gelen hattan alacaklar.

Depomuzda ki su Erguvan bloktan Açelya bloğa uzanan “duvar dibi çiçekliği”nin de sulanmasını sağlayacağı gibi güvenlik kulübesindeki ihtiyaca da cevap vermeye yeterlidir.

Biliyorsunuz depoya gelen suyu da trafoya zarar veren kaynağın yolunu çevirerek sağlamıştık. Suyun ölçülebilen debisi yaz ayları için 2 ton/gün , kış ayları içinse 5 ton/gün dür.    

 

    -